Cukkerberg

Hogyan éljen tovább a szenzorod?

2025. április 29. - szabari.betti

cgm-funding-on-the-nhs.jpg

Ha szenzorról van szó, nincs annál frusztrálóbb, mint ha az idő előtt leáll, vagy leesik rólunk. Bár a CGM-ek műszaki vonatkozásait illetően semmit sem tehetünk, néhány tényezőre mégis odafigyelhetünk a szenzorok élettartamának növelése érdekében.

Mennyi ideig működnek a szenzorok? Remek kérdés. Már több, mint öt éve szenzorozom, és az a tapasztalatom, hogy a válasz elég változó tud lenni. Lényegében az lenne a célunk, hogy a szenzorok a gyártó által meghatározott működési élettartamig rajtunk maradjanak (ez lehet 6, 7 vagy 14 nap is). A valóság persze az, hogy ez az időtartam 1 órától 14 napig bármennyi lehet, hiszen ha egy orvosi eszközt ragasztasz a bőrödre, elég sok forgatókönyv előfordulhat. Az a tapasztalatom, hogy a mostanában általam használt 7 napos szenzor kb. 5 napot működik kifogástalanul, ha semmilyen extra lépést nem teszek a védelme érdekében. Mivel elég drága eszközökről van szó, ezt az élettartamot érdemes maximalizálni.

Hogyan hosszabbíthatjuk meg a CGM élettartamát? Az egyszerűség kedvéért összeállítottam egy listát olyan műveletekkel, amelyek szerintem segíthetnek kitolni a szenzor működésének az időtartamát. A CGM használatakor két általános szempontot érdemes figyelembe venni, ezért a tippjeimet is két kategóriába soroltam ez alapján: az egyik csoport a bőrápolási rutinra, a másik a szenzor gyakorlati vonatkozásaira összpontosít.

Bőrápolási tippek:

  • Bőrradírozás. A bőrödön megfelelő tisztítás hiányában sok elhalt hámsejt maradhat, ezért a szenzor felhelyezése előtt ezeket feltétlenül érdemes eltávolítani a jobb tapadás érdekében.
  • A szenzor helyének tisztítása és szárítása. Fontos, hogy kétszer tisztítsd le a CGM helyét, először szappannal és vízzel, hagyd megszáradni, ezután pedig töröld át alaposan alkoholos kendővel a területet, és ezt is hagyd megszáradni.
  • Próbáld szárazon tartani a bőröd! Annak érdekében, hogy a szenzor majd tovább bírja, amennyire lehetőséged van, kerüld a fokozott izzadással járó tevékenységeket, mielőtt felhelyezed az új CGM-et. A legfontosabb szerintem az, hogy a bőr tiszta és száraz legyen. Például ha zuhanyzom, és utána szeretném feltenni az új szenzort, mindig megvárom, amíg a bőröm teljesen megszárad. Arra is ügyelek, hogy ne edzés utáni időszakra időzítsem a CGM-cserét.
  • Távolíts el minden ragasztómaradványt!

Szenzor tippek:

  • Figyelj oda, hova helyezed a szenzort! Ne szúrd például hajlatokba, vagy olyan helyre, ahol szőr van. Ne helyezd oda, ahol érintkezne az öveddel, mert bizony ez is befolyásolhatja a szenzor életciklusát. Arra is figyelj, hogy folyamatosan váltogasd a szenzor helyét, a bőr frissen tartása érdekében. 
  • Használj tapaszt a CGM lefedéséhez! A termékhez járó tapaszon kívül nyugodtan használj kinéziós tapaszt a szenzor jobb rögzítéséhez, nekem az a tapasztalatom, hogy ezáltal majd tovább bírja, és ellenállóbb lesz a vízzel szemben is. Mindenféle színű - de akár testszínű - tapaszokat is lehet ma már kapni.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cukkerberg.blog.hu/api/trackback/id/tr3718848540

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása