Cukkerberg

Sárkány ellen sárkányfű

2025. március 31. - diabfeleség

– Mivel tudlak a legjobban a felidegesíteni a cukorbetegségeddel kapcsolatban?

Tomi gyanúsan méregetett, mi lehet a csapda ebben a kérdésben. 

– Miért?

–  Kíváncsi vagyok, tanulni szeretnék a hibáimból. ( Meg megírni az új blogcikkemet, ezt nyilván ő is tudja.

–  Nehéz egyet kiemelni.

–  Köszi… Akkor a legyen a top három!

–  Oké. Első a „Mérd meg a cukrod!” felszólítás. A második a „Szúrtál inzulint a vacsorára?” kérdés. a Harmadik az „Inzulint, mérőt eltetted?” kérdés, ha indulunk valahova. Oh, és még egy! „Azt biztos jó ötlet, megenni”?

Lefagytam. Csak hápogtam.

  – Ezek tényleg annyira kiakasztanak?

–  Igen, mert nem vagyok kisgyerek. Tudom, hogy szeretetből és gondoskodásból teszed, de azt feltételezi, hogy nem vagyok képes ellátni magam. Nem aza baj, hogy egyszer-egyszer szólsz, hanem rendszeresem. Hadd magyarázzam el. Olyan mintha én folyton azt kérdezgetném, „Felhúztad a slicced?.

–  Azért nem a működő hasnyálmirigy meg a slicc hasonlat meredek.

– Képzeld azt, hogy a slicced az én nem működő hasnyálmirigyem. Akármikor elindulsz én kérdezgetném, nézegetném rendben van-e. Nyilván előfordult, ahogy mindenkivel, hogy nem húztad fel. De attól még képes vagy rá. Én is hagytam már itthon az inzulint, de nem jellemző. 23 éve vagyok cukorbeteg. És ha egyszer itt is hagytam, nem jelenti, hogy mindig itt fogom.background-business-character-fighting-with-dragon_23-2147833547.jpg

Tovább

Bármi legyen is a szám

111.PNG

A „napi 180 döntés” statisztika pontossága némileg megkérdőjelezhető. Egyszer, nagyon régen, a Stanford Egyetem egyik posztja azt állította, hogy egy tanulmányuk szerint a cukorbetegek naponta ennyi, az egészségükkel kapcsolatos döntést hoznak meg. És ez valahogy megragadt a köztudatban, folklór lett. De hol van a bizonyíték e konkrét szám mögött? Ki tudja? Ez némiképp homályos.

Tovább

Nincs tabu

Egy jó házasságban nincsenek tabuk. Mindenről nyíltan beszélünk. Jó dolgok, rossz dolgok, bakancslistás kívánságok, szexuális vágyak, problémák, pénzügyek, gyereknevelés stb. És még valami: a félelmek. Azt gondolom, nincs annál nagyobb bizalom, mint amikor valaki ismeri a legbelső félelmeidet független attól, hogy azoknak vannak-e vagy nincsenek realitásai. Tominak ismerem a legnagyobb félelmét, ami a diabéteszhez köthető. Ez az, hogy elveszíti a lábát, hogy amputálni kell. Retteg tőle. Nagyon figyel arra milyen cipőt választ, nyáron különösen. Elvétve húz papucsot vagy szandált az utcán, minden lehetőségét el akar kerülni, hogy megsértse a lábát. A kavicsos tengerpart nekünk gyakorlatilag tiltólistás. Amikor egyszer leejtettem itthon egy pár pici fülbevalót, tudjátok, azt a bökős végűt, láttam pánikot a szemében, hogy egyből elképzelte, belelép, megsérül a lába, nem veszi észre és abból majd mekkora baj lesz. Nem vagyok orvos, nem tudom mekkora esélye egy egyes típusú cukorbetegnek, hogy elveszítse a lábát. A neuropátiás vizsgálatokon eddig mindig mindent rendben találtak Tominál.  Elfogadom viszont, hogy ez számára egy valós félelem, ami képes őt megfagyasztani, lebénítani. Először próbálkoztam, azzal, hogy „ ááá úgyse lesz ilyen.” De valójában nem tudtam semmivel alátámasztani ezt honnan tudom.  Ez a félelem igazából része a hétköznapjainknak. Mármint nem határozza meg a napjainkat, de része. Éppúgy, minthogy félek attól, hogy a gyerek egyszer nem áll meg a kismotorral az út szélén. Létezik, valid, lehetséges, van rá X százalék esély, hogy nem áll meg. Bár azt gondolom elmagyaráztam a fiamnak elégszer, hogy meg kell állni, ha szólok, hogy elég gyorsan futok ahhoz, hogy utolérjem, elméleti síkon lehet az események láncolatának olyan együttállása, hogy megtörténik. Ennek ellenére nem engedem, hogy minden kismotorozás erről szóljon, és nem tiltom el a gyereket a kismotortól. Tomi sem jár állandóan bakancsban, és nem gondol 0-24 órában arra, hogy elveszíti a lábát, de tudom, hogy nyomasztja a kérdés. Kényesen ügyel nem csak a cipő, a zokni minőségére is, tornázik, masszírozza a lábát. Vajon ez megelőzés, vagy épp, hogy bevonzás?

Tovább

Nem fair

− Már megint mi bajod van? Mérd meg a cukrod!

Azt hiszem, nem lenne elég a két kezem, de még a két lábammal együtt se, hogy megszámoljam hányszor hangzott el ez a mondat a számból az elmúlt hét év alatt. Hány vitát zártam le így, hány számomra kényes témából hátráltam ki így, utólag belátva; bicskanyitogató módon.  Nem fair.

Tovább

Édes, ne!

„Azért vagyok édes íz függő, mert cukorbeteg vagyok, és tudat alatt a szervezetem arra éhezik, amit a legkevésbé lehet.” Ez Tomi, a férjem világlátása. Ezt általában akkor mondja, amikor én teljesen komoly arccal megkérdezem, hogyhogy megint édességet enne, hát tegnap evett csokit/sütit diabetikusat vagy nem, helyzet függő, de evett édeset. Ő nem érti én mit nem értek, én meg, hogy ő mit nem.  Lehet droid vagyok, de én, aki alapjáraton ehetne bármit, úgy értem nem vagyok ételallergiás, nincs cukorbetegségem nem élek-halok azért, hogy megehessek egy tortaszeletet. Simán nem vagyok édesszájú. Tényleg nem. Napokig elvagyok édes íz nélkül. Nekem egyébként a sós rágcsák a gyengéim.  Akkor értettem milyen rafkós az emberi agy, amikor terhes lettem. Ugye van néhány szabály mit nem lehet enni, inni terhesen. A nyers hús, nyers tojás és alkohol talán mindenkinek megvan. De nem ajánlják a lágy sajtokat sem. Na, mit gondoltok mit akartam enni egész terhesség alatt? Camembert! Megőrültem, annyira kívántam. Álmodtam vele, az Aldiban sírva simogattam a hűtőpultban. (Jajj, de kínos.) Szülés után élvezettel habzsoltam a kórházi büfébe vásárolt camembert sajtos szendvicset, és nagyjából finedining élményem volt. Mondanom sem kell, azóta nem sűrűn eszem. Persze van, hogy eszembe jut. De nem kerül napi, heti szinten az asztalra.

Tovább

Öröklés

A sógornőm mondta egyszer: Onnantól kezdve, hogy megjelenik a két csík a terhességi teszten másról sem szól az életünk (kis túlzással) mint, hogy örökösen aggódsz a gyerekedért. Akkor még nem értettem miről beszél. Aztán nálam is eljött a pillanat 2021 novemberében, ott virított a terhességi teszten két csík.  A végtelen boldogság mellett emlékszem már ott elkezdődött az aggódás cunami. Először csak az általános dolgok miatt: rendben zajlik-e a terhesség,  negatív lesz-e minden a genetikai vizsgálatokon, hogy fog zajlani a szülés, fogok-e tudni szoptatni stb. Csupa amolyan igazi kismamás „kattogások”. De volt még valami, ami, ha őszinte akarok lenni alattomosan kúszott be a fejembe, egy amolyan igazi diabfeleséges gondolat...

 

Tovább
süti beállítások módosítása