Úgy tűnik, hogy ha cukorbetegséggel élünk, sok időt töltünk visszatekintéssel. De nem tehetünk semmit az ellen, ami a jelen pillanat előtt történt. Nem tehetünk semmit az ellen, ha már napokat, heteket, éveket, évtizedeket töltöttünk el diabéteszesen. Semmit sem tudunk változtatni a kevésbé fejlett technológia vagy a kevésbé kifinomult inzulinok egykori használatán. Nem tehetünk semmit, ha évekig voltak olyan diabetológusaink, akik nem voltak elég alaposak a kezelésben, és minket hibáztattak a rossz vércukorszintekért. Az elmulasztott vizsgálatok ellen sem tehetünk semmit, ahogy az elfelejtett bólusok és a céltartomány feletti vércukrok ellen sem.
Az eltelt idő mögöttünk van, és semmiféle sajnálkozás ("bárcsak másképp csináltuk volna a dolgokat") nem változtathatja meg azt, ahol éppen most tartunk. Talán ez az egyik oka annak, hogy a hibáztatás és a szégyenérzés annyira káros. Mert ahelyett, hogy arra összpontosítanánk, amit most és a jövőben meg lehet tenni, visszazarándokolunk ahhoz, amit korábban elszalasztottunk.
Számtalan inspiráló idézet és mém kering a közösségi média felületein, amelyek azt hirdetik, nem a múlt határoz meg minket. Valahogy ezt a gondolkodásmódot kéne átültetnünk a diabéteszünkkel való kapcsolatunkba is. Természetesen tanulhatunk a saját történelmünkből – visszanyúlhatunk és emlékezhetünk olyan dolgokra, amelyekről tudjuk, hogy működnek, és olyanokra, amelyekről nem, és felhasználhatjuk azokat tanulságként. De ha megbánással élünk, az nem fogja javítani a kilátásainkat, sőt, még mélyebbre taszít.
A sajnálkozás nem segít a jelenlegi cukorbetegségünkön, és azon, hogy ez hogyan alakíthatja a vele való jövőnket. Valójában csak az van a fegyvertárunkban, amit jelenleg megtehetünk. Ma tudunk tenni azért, hogy a lehető legfejlettebb technológiát vehessük igénybe lehetőségeinkhez mérten, hogy egy kis utánajárás után a lehető legjobb kezelőorvost válasszuk, hogy a lehető legegészségesebben étkezzünk, hogy rendszeresen mozogjunk, és hogy foglalkozzunk a mentális egészségünkkel is a mindennapok forgatagában.