Legyen szó főiskolai, egyetemi hallgatókról, akik kollégiumban szobatársakként laknak együtt, vagy felnőttekről, akik egy lakásban élnek, ha egy cukorbeteg személlyel kerül valaki egy háztartásba, mindenképpen érdemes tudnia az alapokat a diabétesszel kapcsolatban. Hogyan beszéljünk velük erről? Mit mondjunk el?
Mi az az 1-es típusú diabétesz? Mindenekelőtt fontos abból kiindulni, hogy nem mindenki rendelkezik megfelelő ismeretekkel azt illetően, hogy mi is az az a diabétesz, és annak különböző típusai, hogyan hat ez a szervezetre és az érintettek mindennapi életére.
- Magyarázd el, hogyan diagnosztizálták nálad a betegséget!
- Adj rövid áttekintést arról, hogy a T1D hogyan hat a hasnyálmirigyre és az inzulintermelésre!
- Magyarázd el, hogy a T1D-vel élőknek mit kell másképp csinálniuk, és miért! (Inzulinbeadás, vércukorszint ellenőrzése, szénhidrátszámlálás stb.)
Bevezetés a kellékekbe és kütyükbe. Mutasd meg a szobatársadnak, hogyan és mire használod a különböző T1D eszközöket, hogy megértse ezek működését.
- Mutasd meg neki az inzulinpumpát, a tollakat vagy fecskendőket, amiket használsz! Hadd nézzék végig, ahogyan inzulint adsz be magadnak, és azt, ahogyan vércukrot mérsz!
- Ha használsz szenzort, meséld el nekik, mire való ez, hogyan kell használni, és mutasd is meg nekik magadon a transzmittert.
- Tájékoztasd őket, hol fogod tárolni a cukorbetegséggel kapcsolatos eszközeidet a kollégiumi szobán / lakáson belül!
Hullámvölgyek. Mindannyian tudjuk, hogy cukorbetegként bizonyos tüneteket és viselkedést mutatunk, amikor vércukorszintünk túl alacsony vagy túl magas. Fontos, hogy megbeszéljük a szobatársunkkal, hogy mire számíthat tőlünk ilyen esetekben, és hogyan tud segíteni.
- Magyarázd el az alacsony és a magas vércukorszint közötti különbséget, azt, hogy mi okozza ezeket, és mi történik ilyenkor a szervezetedben!
- Tudasd velük, mik a tünetek, hogyan változhat meg a viselkedésed, ha épp túl magas vagy túl alacsony a vércukrod!
Sürgős esetek. Bár mindig az a legjobb, ha a szobatársad hívja a mentőket és hagyja, hogy az egészségügyi szakemberek foglalkozzanak bármilyen vészhelyzettel, van néhány dolog, amit tanácsolhatsz neki súlyos helyzet esetén.
- Tájékoztasd őket, hogy hol tárolod a gyorsan felszívódó szénhidrátokat (gyümölcslé, szőlőcukor, egyéb édességek…), hogy szükség esetén segíthessenek neked.
- Győződj meg arról, hogy szobatársad minden sürgősségi kapcsolatfelvételi adatattal rendelkezik (különös tekintettel a mentőkre, a szüleidre és az orvosodra.)
- A legrosszabb forgatókönyv esetére nézd át szobatársaddal a glukagon injekció megfelelő használatát!