Az a tapasztalat, hogy a diabétesz és a különböző pajzsmiriggyel kapcsolatos betegségek egyre gyakrabban jelentkeznek egyszerre, így azt gondoltuk, mindenképp megér egy blog bejegyzést a téma. Lássuk!
Mit lehet tudni a pajzsmirigy betegségekről?
A két leggyakoribb pajzsmirigy-betegség, amely gyakran az 1-es típusú cukorbetegséggel együtt fordul elő, a Hashimoto-féle pajzsmirigy-alulműködés (ritkább esetben túlműködés), és a Graves-féle pajzsmirigy-túlműködés. A Hashimoto-féle, pajzsmirigygyulladás miatti alulműködés előfordulási aránya az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél 4-19%.
Mindkét betegség a pajzsmirigyet, egy endokrin mirigyet érinti, amely feladata különböző hormonok termelése, így számos anyagcsere-folyamatot szabályoz. A pajzsmirigy a nyak elülső részén található, pillangó alakú, és eljuttatja a pajzsmirigyhormonokat a véráramba. Működését az agyat érintő visszacsatolási hurok szabályozza; ha a pajzsmirigyhormon szintje alacsony a véráramban, az agy pajzsmirigy-stimuláló hormont (TSH) bocsát ki, amely nevéhez hűen a pajzsmirigyet hormonok felszabadítására serkenti.
Hashimoto-kór
A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladásban az immunrendszer közvetlenül a pajzsmirigyet támadja meg. Ezáltal a pajzsmirigy károsodhat, és képtelenné válik elegendő pajzsmirigyhormon felszabadítására. Ez pajzsmirigy- alulműködést okozhat. A nőknél nyolcszor nagyobb valószínűséggel alakul ki Hashimoto-kór, mint a férfiaknál, és leggyakrabban 40 és 60 éves kor között jelentkezik, az 1-es típusú cukorbetegeknél pedig gyakran korábban.
A pajzsmirigy-alulműködés jelei és tünetei:
- Súlygyarapodás
- Golyva, vagy megnagyobbodott pajzsmirigy, amely teltségérzetet okozhat a torokban
- Székrekedés
- Hajhullás
- Menstruációs rendszertelenség, különösen erős menstruáció és meddőség
- Depresszió
- Hideg-érzékenység
- Izomfájdalom
A diagnózis felállítása
A Hashimoto-féle hypothyreosis diagnosztizálása érdekében az orvosok fizikális vizsgálatot végeznek a nyakon, és egy, vagy több vérvizsgálatot rendelnek el, beleértve a pajzsmirigy-peroxidáz antitestet (TPO) is. Ha a TPO emelkedett, és a pajzsmirigyhormon szintje normális, akkor aktuálisan nincs pajzsmirigy alulműködés, de nagy a kockázata a hypothyreosis kialakulásának.
Kezelés
A Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás kezelése attól függ, hogy kialakult-e a betegnél hyperthyreosis, vagy sem. Ha nem, az orvos valószínűleg úgy dönt, hogy egyszerűen megfigyelés alatt tartja az adott személyt. Ha azonban a Hashimoto-kór pajzsmirigy-alulműködéshez vezetett, akkor a szervezet már nem képes pajzsmirigyhormon termelni, így azt pótolni kell szájon át bevett levotiroxinnal, általában reggel, éhgyomorra.
Graves-betegség
A Hashimoto-kórhoz hasonlóan a Graves-kór is egy autoimmun betegség, amely miatt az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyet. A Graves-betegségben szenvedőknél azonban az immunrendszert "becsapják", hogy az antitesteket termeljen (amelyek a pajzsmirigy sejtjein lévő receptorokhoz kötődnek), és túlzottan stimulálják a pajzsmirigy sejtjeit. Ez alapvetően azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túltermeli a pajzsmirigyhormont, tehát a Graves-betegség pajzsmirigy-túlműködéshez vezet. A Hashimotóhoz hasonlóan a Graves is nyolcszor több nőt érint, mint férfit.
Jelek és tünetek:
- Fogyás
- Tachycardia
- Ingerlékenység
- Letargia vagy gyengeség
- Golyva, vagy megnagyobbodott pajzsmirigy, amely teltségérzetet okozhat a torokban
- Hő-intolerancia
- Idegesség
- Hasmenés
- Remegés
- Álmatlanság
A diagnózis felállítása
Annak érdekében, hogy diagnosztizálják valakinél a Graves-kórt, az orvos valószínűleg fizikális vizsgálatot végez, és vérvizsgálatot fog kérni. Ha a vérvizsgálat eredménytelennek bizonyul, kezelőorvos további vizsgálatok elvégzését is kérheti.
Kezelés
Az Egyesült Államokban a leggyakoribb kezelési forma a radiojód-terápia. Ez magában foglalja a radioaktív jód szájon át történő bevételét, amely lassan elpusztítja a pajzsmirigy hormonokat termelő sejtjeit. A radioaktív jóddal kezelt emberek többsége azonban pajzsmirigy alulműködésben szenved, mivel hatékonyan "tönkretették" a pajzsmirigy azon képességét, hogy bármely hormont termelni tudja. A hypothyreosis könnyebben kezelhető, és kevesebb hosszú távú egészségügyi szövődménye is van.
A Graves-betegség egyéb kezelési módjai az olyan gyógyszerek, mint a béta-blokkolók és a pajzsmirigy-ellenes gyógyszerek. A béta-blokkolók a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit célozzák meg, a pajzsmirigy-ellenes gyógyszerek pedig a pajzsmirigy által termelt pajzsmirigyhormon mennyiségét csökkentik. Végül egyesek úgy döntenek, hogy egyszerűen eltávolíttatják a pajzsmirigyüket, ami a radiojód-terápiához hasonlóan hypothyreosishoz vezet.