elég a gyermekbántalmazásból
A tanulmány során 342 középkorú hölgyet vizsgáltak, 42 és 56 év közöttieket. Kérdőív segítségével mérték fel a részvevők által gyermekkorban átélt érzelmi, fizikai vagy szexuális traumák mértékét, majd hét éven keresztül évente ellenőrizték legfőbb anyagcsereértékeiket (vérnyomásukat, koleszterinszintjüket és vércukorértékeiket).
A vizsgálatban szereplő nők 34%-a számolt be valamilyen gyermekkori inzultusról. A fizikai bántalmazáson átesett nők körében az anyagcsereértékek összességükben rosszabbak voltak, a hét éves követés alapján kétszer akkora eséllyel alakult ki körükben magas vérnyomás és csökkent cukortolerancia, amely a 2-es típusú cukorbetegség kezdeti jele. Ugyanez a kapcsolat szexuális vagy érzelmi inzultuson átesett nőknél nem volt megfigyelhető.
A jelenségre egyelőre nincs magyarázat. A kutatás vezetője szerint elképzelhető, hogy a fizikai bántalmazáson átesett lányok rossz étkezési szokásokat vesznek fel a pszichés trauma feldolgozásaként", mely egyenes úton vezet a rossz anyagcsereértékekhez. Minden esetre elgondolkodtató, hogy a gyermekkori traumák még évtizedekkel később, felnőttkorban is képesek ilyen mértékben kihatni a fizikai állapotra.
Ti mit gondoltok a psziché és a betegségek kapcsolatáról?