Egy egyéni tanácsadó vagy egy támogató csoport segíthet kezelni a stresszt, a fájdalmat és a fáradtságot, amelyek egy krónikus betegséget kísérhetnek. Ha valaki kevésbé tud megbirkózni egy ilyen állapottal, erre utaló tünetek lehetnek a zavart alvás, a testfájdalmak, a szorongás és az ingerlékenység. A legjobb, ha korán kérünk segítséget, ha ezek fennállnak. A krónikus betegségekről, és az azokkal való megbirkózásról írtunk nektek.
Mi az a krónikus betegség? A krónikus betegségek hosszú ideig tartanak, gyakran egy évig, vagy tovább, akár élethosszig, mint az 1-es típusú diabétesz. Lehetséges, hogy folyamatos orvosi ellátásra van szüksége az érintettnek, és nehézségei vannak a mindennapi tennivalók elvégzésében. Ezek a problémák legtöbbször kihatnak a beteg személy családjára is.
Miért lehet olyan nehéz megbirkózni vele? Ha akut betegséged van, például hörghurut vagy influenza, akkor tudod, hogy hamarosan jobban fogod érezni magad, és rövid időn belül visszatérhetsz a normális kerékvágásba. Ez nem igaz krónikus betegségek esetén. Lehet, hogy soha nem múlnak el, és számos módon megzavarhatja az életed.
Milyen következményei vannak a krónikus betegségeknek? A krónikus betegségeknek vannak betegségspecifikus tünetei, de olyan láthatatlan hatásokkal is járhatnak, mint a fájdalmak, a fáradtság és a hangulati ingadozások. A fájdalom és a fáradtság a mindennapok részévé válhatnak, ami elég ijesztő. A betegség mellett valószínűleg vannak bizonyos dolgok, amelyeket meg kell tennie az érintettnek akár napi szinten, például gyógyszert kell szednie, vagy gyakorlatokat kell végeznie. A betegségből eredő fizikai változások befolyásolhatják egy személy fizikai megjelenését is (például inzulinpumpa). Ezek a változások a pozitív énképet időnként rossz irányba változtathatják. Ha nem érzed jól magad, kivonhatod magad a barátok köréből és a társasági tevékenységekből. A hangulati rendellenességek, például a depresszió és a szorongás gyakori panaszok a krónikus betegséggel élőknél, de ezek teljes mértékben kezelhetők. A krónikus betegségek befolyásolhatják a munkaképességet is. Ha nem tudsz dolgozni, anyagi nehézségeid is lehetnek. Ha háziasszony vagy, a házimunkák elvégzése sokkal tovább tarthat. Lehet, hogy segítséget kell kérned házastársadtól, rokonaidtól. Ahogy az életed megváltozik, időnként elveszítheted a kontrollt, szoronghatsz és bizonytalankodhatsz a jövőt illetően. Az ezekből eredő stressz sokszor átalakíthatja az élethez való hozzáállásod. A hosszú ideig tartó idegesség frusztrációhoz, haraghoz, reménytelenséghez és időnként depresszióhoz vezethet. Ez nem csak veled, hanem a családtagjaiddal is megtörténhet. Érthető, hiszen őket is befolyásolják a szeretett személy krónikus egészségügyi problémái.
Mikor érdemes segítséget kérni a krónikus betegség kezeléséhez? Az alábbiakban felsoroljuk azokat a stresszforrásokat és jeleket, amelyeket krónikus betegség esetén tapasztalhatsz. A lehető leghamarabb kérj segítséget ezek fennállása esetén, hogy jobban megértsd a betegségedet és meg tudj birkózni vele.
A stressz forrásai:
- Krónikus betegség.
- Bizonytalanság a jövőt illetően
- A betegség kiszámíthatatlansága
- Pénzügyi nehézségek
Stressz tünetei:
- Ingerlékenység és nehézségek a kapcsolatokban
- Szorongás, feszültség, szomorúság
- Érdeklődés elvesztése olyan dolgok iránt, amelyeket valaha élveztél
- Alvásproblémák
- Fáradtság
- Testi fájdalmak
- Kognitív problémák
Ha krónikus betegséggel élek, hogyan tehetem jobbá az életem? A legfontosabb lépés, amit megtehetsz, az, hogy azonnal segítséget kérsz, amint úgy érzed, kevésbé tudsz megbirkózni a mindennapokkal. A korai cselekvés segít megérteni és kezelni a krónikus betegségek számos hatását. A stressz kezelésének megtanulása segít fenntartani a pozitív fizikai, érzelmi és lelki életszemléletet. Ha segítséget kérsz egy terapeutától, ketten elkészíthetitek a te speciális igényeidnek megfelelő kezelési tervet. Ezek a stratégiák segíthetnek visszanyerni az irányítás érzését és javítani az életminőségedet – amit mindenki megérdemel. Ha depresszióban szenvedsz, elképzelhető, hogy gyógyszeres kezelést javasolhatnak számodra, amelyek segítenek szabályozni a hangulatodat és jobban tudod érezni magad. Természetesen vannak olyan dolgok, amelyeket egyedül, terápia nélkül is megtehetsz, és amelyek segíthetnek, mint például:
- Egészséges táplálkozás
- A lehető legtöbb fizikai tevékenység
- Az olyan negatív megküzdési mechanizmusok elkerülése, mint az alkohol- és kábítószerhasználat
- A stresszoldó tevékenységek, például a meditáció felfedezése
- Segítséget kérni, amikor szükséged van rá
- Kapcsolattartás a családdal és a barátokkal
Milyen segítséget kaphat egy krónikus betegséggel élő személy? A tanácsadási lehetőségek közé tartoznak a támogató csoportok, az egyéni tanácsadás és/vagy a család- és pártanácsadás.
- Támogató csoportok. A támogató csoportok hasznos megosztási élményt jelentenek. Olyan környezetet biztosítanak, ahol más emberek megküzdési stratégiáiból új módszereket tanulhatsz meg betegséged kezelésére. Esetleg megoszthatod a saját megközelítésedet is. Tudni fogod, hogy nem egyedül nézel szembe a nehézségekkel. Általában megtalálhatod ezeket a csoportokat, ha felveszed a kapcsolatot egy olyan nonprofit szervezettel, amely a te betegségeddel foglalkozik.
- Egyéni tanácsadás. Néha az embereknek olyan problémáik vannak, amelyeket jobban meg lehet oldani privát környezetben. Egyéni tanácsadáson való részvétellel hatékonyabban fejezheted ki érzékeny vagy intim érzelmeidet a betegségeddel és annak mindennapokra és kapcsolataidra gyakorolt hatásával kapcsolatban.
- Család- és pártanácsadás. Egy krónikus betegség gyakran érinti az egész családot. Ilyen esetekben érdemes lehet velük együtt elkezdeni egy terápiás folyamatot.
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/4062-chronic-illness