Krónikus betegséggel élsz, és nem tudsz megbirkózni a vele járó stresszel? A szeretteid azt vették észre, hogy megváltozott a hangulatod, és azt mondták, talán itt az ideje, hogy keress egy terapeutát, akivel beszélhetsz? Ezzel nem vagy egyedül! Nagyon gyakoriak az ehhez hasonló kérdések: Hogyan találhatok terapeutát? Jó nekem/ kell nekem a terápia? Hogyan segítenek egyáltalán a terapeuták? Ebben a cikkben a következőket tudhatod meg: mi is számít krónikus betegségnek és hogyan befolyásolják a mentális egészségedet, hogyan segíthet a terápia megbirkózni ezzel, és mikor érdemes terapeutát keresni.
Mi a krónikus betegség? Gyakran halljuk ezt a kifejezést, de mit is jelent ez pontosan? A CDC (2021) a következőképpen határozza meg őket: „A krónikus betegségek tág értelemben véve olyan állapotok, amelyek egy évig, vagy annál tovább tartanak, és folyamatos orvosi ellátást igényelnek, vagy korlátozzák a mindennapi tevékenységeket, vagy mindkettő” (CDC.gov, 2021). Néhány példa a krónikus betegségekre: ízületi gyulladás, krónikus vesebetegség, cukorbetegség, szívbetegség és bizonyos ráktípusok, hogy csak néhányat említsünk a sok közül. Ezen diagnózisok mindegyike más-más odafigyelést igényel az emberek életében, valamint más fajta kezelést. Általában nem múlnak el maguktól, és nem is múlnak el teljesen. A krónikus betegségek kezelése többek között a tünetek súlyosságától, a mindennapi funkcionálásra gyakorolt hatástól, a kockázatoktól, a kezelés módjától, a hozzáférhetőségtől függ. A krónikus betegséggel együtt élő emberek száma megdöbbentő, és folyamatosan növekszik. Ez egy közegészségügyi probléma, mivel a minőségi egészségügyi ellátáshoz és a megelőző kontrollvizsgálatokhoz való korlátozott hozzáférés azt jelenti, hogy az emberek egyre többen, és egyre nagyobb mértékben megbetegszenek.
Hogyan hat egy krónikus betegség a mentális egészségre?

Az agy kémiájában bekövetkezett változásokon kívül más kockázati tényezők is növelik a depresszió és a szorongás kockázatát:
-
A kezeléssel járó nehézségek: az az érzelmi, fizikai, szociális és időigényes teher, amelyet egy személy az állapotának kezelésének eredményeként tapasztal. Ez lehet a tűszúráshoz kapcsolódó fájdalom, az étrend megváltoztatása, a gyakori orvosi találkozók, a gyógyszeres kezelések ütemezése stb.
-
Társadalmi elszigeteltség érzése: ha nem érzed, hogy az egészségügyi dolgozók, a család, a barátok, a partnered, a munkáltatód stb. meghallgatnak, attól érvénytelenítettnek és elszigeteltnek érezheted magad.
-
Fájdalom: a fájdalom hatással van alvásunk minőségére, mobilitásunkra, funkcióinkra, fókuszunkra és energiánkra. Ha a fájdalmunk krónikus, stresszhormonjaink nagyon magasak lehetnek, ami nagyon érzékennyé tehet bennünket ezekre a tünetekre. Amikor a fájdalomról van szó, testünk rendkívül intuitív, és az egyes részek sokféleképpen kapcsolódnak egymáshoz. Tehát ami a test egyik részét érinti, az párhuzamos hatást gyakorolhat a többi testrészre is. Bruce (2021) szerint „A depresszió és a krónikus fájdalom ugyanazokat a neurotranszmittereket tartalmazza – agyi vegyi anyagokat, amelyek hírvivőként működnek az idegek között. A depresszió és a krónikus fájdalom szintén ugyanazokat az idegpályákat osztja meg az agyban és a gerincvelőben" (Bruce, 2021). Ez azt jelenti, hogy nem tudjuk részekre bontva nézni az ember tüneteit. A tested egy összetett, egymással összefüggő rendszer! Az egészségügyi csapatodnak is egész emberként kell tekintenie rád.
-
Gyász a diagnózis után: előfordul sokaknál, akiknél krónikus betegséget diagnosztizálnak, valamint olyanoknál, akik olyan súlyos tünetekkel élnek együtt, mint a folytonos vagy visszatérő fájdalom. A kutatások azt mutatják, hogy „a rákos betegek megközelítőleg 40%-a tapasztal jelentős érzelmi és szociális stresszt a kezelések során, és a betegek körülbelül egyharmadánál olyan szorongás alakul ki, amely már speciális beavatkozást igényel” (Leano et. al, 2019).
-
Fokozott stressz: ezt okozhatják a kezeléssel járó nehézségek, a fájdalom, a jövővel kapcsolatos bizonytalanság, a többszörös igényekkel való zsonglőrködés, az életminőséggel kapcsolatos kihívások, a társadalmi elszigeteltség, a prognózis.
Mi a terápia? A terápia tulajdonképpen egy bizalmas tér, ahol egy képzett terapeutával beszélgethetsz a kihívásaidról, nehézségeidről. A terapeuta célja, hogy veled együtt egy konkrét, személyre szabott kezelési tervet készítsen, amely segít elérni a céljaidat. A terápia nem egyenlő egy baráttal való beszélgetéssel. Míg a terapeutának ugyan kedvesnek, együttérzőnek és nem ítélkezőnek kell lennie (mint egy barátnak), jogilag és etikailag kötelesek is egyoldalú támogatást nyújtani a foglalkozásokon. Ez azt jelenti, hogy a terapeutád nem tud elmenni a születésnapi partidra, nem mehet el veled filmet nézni, és nem lehet az ismerősöd a Facebookon. Ez nem jelenti azt, hogy a terapeuta nem törődik veled, de mindez segít megvédeni a terápiával kapcsolatos határokat. Átlagosan a legtöbb kliensnek legalább 3 hónapra van szüksége, hogy valóban elkezdje megtapasztalni azt a változást az életében, amelyet keres. Azonban a megoldandó kihívások természetétől és hatásától függően vannak olyan személyek, akiknek 12+ hónapig érdemes terápiába járniuk.
Mikor érdemes terapeutát keresni? Tehát lehet, hogy nem érzed jól magad, de honnan tudod, hogy szükséged van-e terapeutára? Bár minden ember intim és személyes döntése a terápia megkezdése, van néhány gyakori jel, amelyek segíthet a terápia megfontolásában. A stressz, a depresszió és a szorongás időről időre mindannyiunkra hatással van, de nagyobb kihívást jelent, ha ezeket a jelenségeket hosszú ideig (általában több mint néhány hétig) érezzük, tüneteink rosszabbodni kezdenek, és úgy érezzük, nem tudunk megbirkózni velük.
A 12 leggyakoribb tünet, amelyeket érdemes megvizsgálni a terápia megkezdése előtt:
-
Megváltozott a hangulatod. Tedd fel magadnak a kérdést: szomorúbbnak, aggódóbbnak, frusztráltabbnak vagy ingerültebbnek érzed magad, mint általában? Nehezen tudod kordában tartani az érzelmeidet? A szokásosnál többet sírsz?
-
Megváltoztak az alvási szokásaid. Tedd fel magadnak a kérdést: többet alszol, mint máskor, és még mindig nem érzed magad kipihentnek, amikor felébredsz? Nehezen bírod ki a napot anélkül, hogy szunyókálnál? Több koffeint iszol a szokásosnál? Gondjaid vannak az elalvással? Csapongó gondolataid vannak, amelyeket úgy tűnik, nem tudsz kikapcsolni lefekvés előtt?
-
Megváltoztak az étkezési szokásaid. Tedd fel magadnak a kérdést: milyen az étvágyad? Kevesebbet eszel a szokásosnál, és még a kedvenc ételeid sem ízlenek? Többet eszel a szokásosnál, vagy azon kapod magad, hogy unalomból eszel? Megkívánod a gyorsételeket? Hirtelen fogytál vagy híztál?
-
Elszigeteltebbnek érzed magad másoktól. Kérdezd meg magadtól: visszautasítasz baráti vagy családi találkozókat? Kerülöd az üzenetváltásokat és a telefonhívásokat? Van valaki, akivel beszélhetsz a küzdelmeidről? Úgy érzed, elítélnek vagy félreértenek a körülötted lévő emberek? Úgy érzed, cserbenhagysz másokat?
-
Nem mozgat meg olyan hobbi vagy tevékenység, amely korábban örömet okozott. Kérdezd meg magadtól: mikor olvastál utoljára egy jó könyvet, hallgattad a kedvenc zenédet, játszottál, festettél vagy bármi hasonló? Azok a dolgok, amelyeket általában szívesen csinálsz, segítenek abban, hogy feltöltődj, vagy már a gondolattól, hogy ezeket a tevékenységeket végzed, kimerültnek érzed magad?
-
Nehezebben tudsz eleget tenni a kötelezettségeidnek. Tedd fel magadnak a kérdést: el vagy maradva a munkahelyeden? El vagy maradva a házimunkával? Túl fáradtnak érzed magam ahhoz, hogy felkelj az ágyból, hogy elvégezd a feladatokat? Nehezen tudsz koncentrálni? Úgy érzed, annyi a tennivaló, hogy már azelőtt feladod, mielőtt elkezdenéd?
-
A dolgok reménytelennek tűnnek. Kérdezd meg magadtól: voltak öngyilkossági gondolataid? Vannak-e olyan gondolataid, miszerint „reménytelennek érzed a dolgokat”, „csak azt akarod, hogy a fájdalom elmúljon”, „jobb lenne, ha nem ébrednél fel” vagy „te teher vagy a körülötted lévőknek”?
-
Elkezdtél külső forrásokat használni a megbirkózás érdekében. Kérdezd meg magadtól: többet iszol, esetleg drogot fogyasztasz? Használsz alkoholt vagy kábítószert az agyad lecsillapítására, az alvás elősegítésére, a fájdalom tüneteinek enyhítésére vagy a szociális helyzeted átvészelésére? Többet dohányzol? Sok időt töltesz olyan dolgok megvásárlásával, amelyekre igazából nincs szükséged? Több időt töltesz azzal, hogy elkerüld az érzéseidet?
-
A testi tüneteid problémává váltak. Kérdezd meg magadtól: beszéltél az orvosoddal? A tüneteid a betegséged részei, vagy az orvosod megállapította, hogy valami más okozhatja őket? Van valami, amit orvosilag lehet tenni a tüneteid csökkentése érdekében? Azok egyre rosszabbak a stressztől? Úgy érzed, hogy nem vagy ura a testednek vagy a tüneteidnek? Tudsz-e hallgatni a testedre és szükségleteire?
-
Traumát éltél át. Kérdezd meg magadtól: biztonságban érzed magad a világban, vagy félelmetesnek tartod? Volt időd és tered, hogy biztonságosan gyászolj és feldolgozd a fájdalmadat?
-
Semmi nem működik, és egyszerűen nem tudod, hol kezdd. Kérdezd meg magadtól: próbáltál-e megoldást találni a problémáidra? Egyáltalán tudod, hol kezdd, hogy megoldást találj rájuk? A problémáid túl elsöprőnek tűnnek ahhoz, hogy egyedül kezeld? Úgy érzed, hogy a problémák egyre csak romlanak vagy felhalmozódnak?
-
Küszködsz, hogy rájöjj, ki is vagy. Kérdezd meg magadtól: mik az értékeid? Honnan tudhatod, hogy ezek szerint az értékek szerint élsz? Tudod, hogyan érezz együtt saját magaddal? Jobban érdekel, hogy örömet okozz az embereknek, és figyelmen kívül hagyod a saját igényeidet? Mennyi időt töltöttél azzal, hogy rájöjj, mire képes a tested? Milyen hatással volt a betegséged az önbecsülésedre? Milyen üzeneteket hallottál meg a testedről másoktól, amelyek lelkileg hatottak rád?
Ezek közül bármelyik kihívásnak hangzik? Ha igen, akkor érdemes lehet terapeutát keresni! Ne feledd: Nem kell válságban lenni ahhoz, hogy a terápiát hasznosnak találd!
Mi a terapeuta szerepe abban, hogy segítsen kezelni a krónikus betegséget?

-
Kognitív viselkedésterápia (CBT). A CBT egy olyan terápia, amely a gondolataink, érzéseink és viselkedéseink közötti kapcsolatra összpontosít. Például, ha felerősödik a fájdalom, azt gondolhatod: „Vége lesz ennek valaha? Soha nem fogom jobban érezni magam. Csak fel kellene adnom!” Ez ahhoz vezethet, hogy abbahagyod a gyógyszerszedést, figyelmen kívül hagyod az étrendi korlátozásokat, abbahagyod az edzést, és elmulasztod az orvosi időpontokat. A CBT nagyon célorientált, és a negatív gondolkodási minták és viselkedések azonosítására, megszakítására és megváltoztatására összpontosít.
-
Elfogadási és elköteleződési terápia (ACT). Az ACT egy olyan terápia, amely a pszichológiai rugalmasság növelésére összpontosít (tudatában lenni és elfogadni érzéseinket anélkül, hogy bármit is kellene tennünk), a célirányos és értékkonzisztens viselkedés mellett. Dahl és Lundgren (2015) szerint „A krónikus fájdalomra alkalmazott ACT alaptétele az, hogy bár a fájdalom fáj, a fájdalommal való küzdelem okoz igazából szenvedést."
-
Gyásztanácsadás. A gyász maga a veszteségről szól. Noha ez magában foglalhatja a halált is, az életünk során tapasztalható számos átmenet során is megjelenhet. Gyászoljuk, ami volt, és megpróbáljuk kitalálni, hogy mi történik, ahogy haladunk előre.
-
Narratív terápia. Ez a fajta terápia azokra a történetekre összpontosít, amelyeket magunknak mondunk el, és arra, hogy ezek hogyan formálják identitásunkat. A terápia során megtanulod megérteni a történetedet, elválasztani a azt attól, aki vagy (azaz „én én vagyok, nem vagyok a betegségem”), és lehetővé teszi, hogy a történetedet egészségesebb és erősebb nyelvezetre írd át.
-
Ökoterápia. Az ökoterápia egy tág leírás, amely magában foglalja az elme-test kapcsolat, a természet és a klinikus terápiás beavatkozások együttes erejét az egyén általános jólétének javítása érdekében. Bár minden ember számára előnyös lehet a természetben töltött idő, az ökoterápia túlmutat a szabadban való tartózkodáson. Míg a foglalkozás fő célja továbbra is a terápia, az ökoterápia egyik előnye a könnyű testmozgás. Ez további előnyökkel járhat, mint például a szívbetegség és a szélütés kockázatának csökkenése, a keringés javulása, a koleszterinszint csökkenése, az izommerevség és az ízületi fájdalmak javulása, az egyensúly javulása és az általános jó közérzet.
-
Család- és párterápia. A család- és párterápia valójában arra törekszik, hogy teret biztosítson a problémák közös azonosítására, a konfliktusok megoldására, a kommunikáció javítására, egymás támogatására, a kapcsolati szerepekre stb.
-
Támogató csoportok. A támogató csoportok nagyszerű módja annak, hogy kapcsolatba lépj másokkal, akik hasonló tapasztalatokkal rendelkeznek. Hihetetlenül érvényesítőek lehetnek, segítenek levenni a válladról a terhet, lehetővé teszik, hogy új barátokat szerezz, és új eszközöket tanulj meg a megküzdéshez.
Depresszió és szorongás. Nagyon gyakori a szomorúság, miután valakinek leromlik az egészségi állapota és krónikus betegséget diagnosztizálnak nála, kórházba kerül, alkalmazkodnia kell a mobilitás és a funkcióinak a változásaihoz, valamint a tünetek kezelésével járó megterheléshez. Lehet, hogy aggódik egészsége, családja, kapcsolatai, függetlensége, pénzügyei jövője miatt ("hogyan engedhetem meg magamnak a kezelést, a gyógyszereimet?"). Ha ez a szomorúság vagy aggodalom néhány hétnél tovább tart valakinél, és szorongása elkezdi befolyásolni az életét, ez azt jelentheti, hogy depresszióval néz szembe. A depresszió és a szorongás egyaránt negatívan befolyásolja az ember hangulatát, érzéseit, gondolkodásmódját és működését. A depresszió és a szorongás nagyon gyakori és kezelhető állapotok. A krónikus betegséggel élőknél nagyobb a depresszió és a betegségükkel közvetlenül összefüggő szorongás kockázata. Ez azt jelenti, hogy még azok az emberek is, akik korábban nem tapasztalták ezeket a tüneteket, nagyobb valószínűséggel érzik magukat depressziósnak és szoronganak az egészségükkel kapcsolatos kihívások miatt. Az, hogy depressziósnak vagy szorongónak érzed magad, nem jelenti azt, hogy gyenge vagy.
Nem hamis.
Nem „minden a fejedben van”.
Nem „te döntesz úgy, hogy szomorú leszel”.
Nem vagy őrült.
Nem vagy teher.
Ember vagy.
Ember vagy, aki fájdalmat él át, és nem vagy egyedül .
Te számítasz.
forrás:
Bruce, DF (2021). Depresszió és krónikus fájdalom.Letöltve: https://www.webmd.com/depression/guide/depression-chronic-pain
Betegségvédelmi Központok (2021). A krónikus betegségekről. Letöltve: https://www.cdc.gov/chronicdisease/about/index.htm
Dahl, J. és Lundgren, T. (2015). Elfogadás és elkötelezettség terápia a krónikus fájdalom kezelésében. Letöltve: https://www.div12.org/wp-content/uploads/2015/06/ACT-in-the-treatment-of-chronic-pain.pdf
Leano, A. et. al (2019) Hiányzik a PTSD a rákos betegeknél? I. rész. Letöltve: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6516338/
Országos Mentális Egészségügyi Intézet (2021). Krónikus betegségek és mentális egészség: A depresszió felismerése és kezelése. Letöltve: https://www.nimh.nih.gov/health/publications/chronic-illness-mental-health#part_6114
Raghupathi, W. & Raghupathi, V. (2018). Krónikus betegségek empirikus vizsgálata az Egyesült Államokban: A közegészségügy vizuális analitikai megközelítése. Letöltve: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5876976/
Towfighi, A. (2017). Poststroke depresszió: Tudományos nyilatkozat egészségügyi szakemberek számára az Amerikai Szívszövetségtől/American Stroke Associationtől.
Letöltve: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/STR.0000000000000113
https://www.honutherapy.com/blog/therapy-and-chronic-illness