Mi az a metformin? A metformin az egyik leggyakrabban felírt szájon át bevihető gyógyszer a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére. Az újonnan diagnosztizált betegeknek az inzulin beadása előtti kezelés első fázisaként fogható fel.
A gyógyszer a biguanidok családjába tartozik, amelyek növelik az inzulinérzékenységet, és ezért jótékony hatással vannak a vércukorszint szabályozására, különösen az inzulinrezisztenciára. A biguanidokat az 50-es években kezdték használni. Mint korábban említettük, a világon a 2-es típusú diabétesz kezelésére leggyakrabban felírt szájon át bevihető gyógyszer, és jelenleg is vizsgálják az 1-es típusú diabétesszel élőknél történő alkalmazását. 1998-ban egy híres tanulmány (UKPDS) kimutatta a metformin hatásait. Jelenleg más gyógyszerekkel együtt alkalmazzák, és inzulinnal együtt is felírható.
Hogyan fejti ki hatását? Ezek a gyógyszerek csökkentik a szervezetünk által termelt glükóz mennyiségét, különösen a májunkban, és javítják az inzulinra adott választ. Ne feledd, hogy 2-es típusú cukorbetegség esetén az inzulin termelése nem elegendő, vagy a szervezet nem reagál megfelelően.
A metformin mellékhatásai:
A mellékhatások általában gyomor-bélrendszeri kellemetlenségek, beleértve:
- Hányinger
- Hasmenés
- Étvágytalanság
- Hasfájás
- Gyulladás
- Puffadás
- Többek között fémes íz a szájban
Ezek a tünetek maguktól is elmúlhatnak, de érdemes lehet orvoshoz fordulni, ha nem javulnak.
Alkalmazása nem javasolt a következő esetekben:
- Ha súlyos máj- vagy vesebetegséged van
- Ha nagy műtétre készülsz, amely előtt nem fogsz enni
- Ha olyan vizsgálatot végeznek nálad, amely kontrasztos módszereket igényel
forrás:
https://beyondtype2.org/all-about-meformin
https://unsplash.com/