Február amúgy is a szív hónapja! Foglalkozzunk kicsit a szív- és érrendszeri betegségekkel, és ezek cukorbetegséggel való összefüggéseivel!
A szív- és érrendszeri betegségek elég tág fogalom, amely a következőket foglalja magában:
- koszorúér betegségek
- cerebrovaszkuláris betegségek
- perifériás artériás betegségek
- neuropátia és kardiomiopátia
A rossz hír. A szív betegsége és a stroke a vezető halálokok közé tartoznak az Egyesült Államokban és világszerte is, különösen cukorbetegség esetén. A T1D növeli az összes szívvel kapcsolatos betegség kockázatát, kifejezetten nőknél.
Bármilyen életkort érinthet. Bár a szív- és érrendszeri betegségek szövődményei elsősorban a felnőtt populációban fordulnak elő, fiataloknál is kialakulhatnak. A kockázati tényezők gyakran jelen vannak egyes serdülőknél is.
Kardiovaszkuláris kockázati tényezők
- Hipertónia (más néven magas vérnyomás)
- Dislipidémia
- Dohányzás
- Elhízottság
- Mozgáshiány
- Magas vércukorszint
- Genetika, öröklés
- Gyulladások
- Veseműködés (veseelégtelenség vagy diabéteszes nefropátia)
- Magas koleszterinszint
- Stressz
- Életkor
Ne dohányozz. A dohányzás felgyorsítja az érelmeszesedést, és különösen rossz kombináció cukorbetegséggel. A passzív dohányzás szinte ugyanolyan káros lehet, erre is érdemes odafigyelned.
A szívinfarktus tünetei. A szív-és érrendszeri megbetegedések tünetei olykor egyértelműek lehetnek, de előfordulhatnak atipikus tünetek is, cukorbetegeknél például az emésztési zavarok. Fontos tudni, hogy nem csak a mellkasi fájdalom, de a szédülés, ájulás, izzadás, hányinger és a fáradtság is lehetnek a szívinfarktus tünetei.ű
A stroke tünetei
- megváltozott beszéd
- gyengeség
- lefittyedő arcizmok
Időnként egy extrémebb hipoglikémia is jelentkezhet olyan módon, mint egy stroke, nem mindig könnyű megmondani, melyikről van szó. Mindkét esetben nagyon fontos a gyorsaság, a tünetek korai kezelése.
A jó hírek. A szív- és érrendszeri betegségek nagy része megelőzhető! Ismerd meg a tüneteket, a kockázati tényezőket, illetve hogy hogyan is védheted meg az egészségedet.
- Légy aktív!
- Tartsd meg az egészséges testsúlyt!
- Tudj meg többet a koleszterinről!
- Ne dohányozz!
- Fogyassz egészséges ételeket!
- Figyelj oda a vérnyomásodra!ű
- Tartsd szinten a vércukrodat!
forrás: https://beyondtype1.org/heart-health-t1d/