Azt már mind tudjuk, hogy a hasnyálmirigyünk Langerhans szigetein található béta-sejtek egészséges működés esetén inzulint termelnek. Az viszont kevésbé ismert, hogy az alfa-sejteknek mi a funkciója: ezek állítják elő a glukagon nevű hormont. A glukagon a glükóz felszabadulását fokozza a májból, valamint annak képződését a fehérjék aminosavjaiból. Ennek következménye, hogy emeli a vércukorszintet, ami létfontosságú a cukorbetegeknél előforduló hipoglikémiák kezelése esetén.
Mi a glukagon?
A fentiek alapján a glukagon gyógyszer formájában életmentő lehet. Akkor alkamazzuk, amikor egy diabéteszesnek annyira alacsony a vércukra, hogy önállóan már nem képes szénhidrátot bejuttatni a szervezetébe. Por formában kapható, ahhoz, hogy beadható legyen, oldatot kell készítenünk belőle. A beadást követően gyorsan megemeli a beteg vércukorszintjét, elhárítva ezzel az életveszélyes hipoglikémiás állapotot.
Mikor használjuk?
Röviden: vészhelyzetben. Ha a cukorbeteg még eszméleténél van, de nem tudja lenyelni az ételt, cukrot, akkor beadható a glukagon, akár saját magának is. Ha viszont eszméletlen, akkor ezt másnak kell megtennie, valamelyik izomba. Kórházi ellátás esetén az injekciót intravénásan szokták a véráramba juttatni. Amennyiben egy ilyen vészhelyzet áll elő, és glukagont adunk be egy cukorbetegnek, fontos gondoskodni a beadást követően arról, hogy a beteget mentővel kórházba szállítsák. Erre azért van szükség, mert a glukagon hatása átmeneti is lehet, előfordulhat egy újabb vércukorszint leesés, amelynek kezeléséhez már nem fog rendelkezésre állni egy újabb készlet.
Hogyan kell tárolni?
Amennyiben nincs használatban az injekció - a glukagon még por formában van -, a hipokit készletet szobahőmérsékleten lehet tárolni, nem szükséges hűtőbe tenni. Utóbbi nem is életszerű, hiszen ennek mindig az érintettnél kell lennie, hogy egy esetleges hipoglikémia esetén azonnal fel lehessen használni.
Mi a különbség a glukagon és az inzulin között?
Az egészségesen működő hasnyálmirigy esetén párhuzamosan fejti ki hatását az inzulin és a glukagon, szinten tartva így a vércukorszintet. Az inzulin csökkenti, míg a glukagon emeli azt, működésük ellentétes.
Mi okoz hipoglikémiát?
- Túl sok inzulin
- Kihagyott étkezések
- Rosszullét, betegség (túlzott hányás vagy hasmenés)
- Fokozott testedzés
Melyek a hipoglikémia tünetei?
- szorongó érzés
- a részegséghez hasonló viselkedésváltozás
- homályos látás
- hideg verejtékezés
- zavar
- hűvös sápadt bőr
- koncentrációs nehézség
- álmosság
- túlzott éhség
- gyors szívverés
- fejfájás
- hányinger
- idegesség
- rémálmok
- nyugtalan alvás
- bizonytalanság
- elmosódott beszéd
- szokatlan fáradtság vagy gyengeség
A kezeletlen hipoglikémia görcsöket, görcsrohamokat, eszméletvesztést, valamint szélsőséges esetben halált okoz.
Hogyan kell beadni a glukagon injuekciót?
1. Ellenőrizzük a lejárati időt, sosem szabad lejárt glukagont használni. Ellenőrizzük, hogy tiszta-e a kezünk.
2. A készletben egy folyadékkal teli fecskendőt, egy port tartalmazó palackot, valamint egy használati útmutatót fogunk találni.
3. A fecskendőről távolítsuk el a tűvédő kupakot, majd pattintsuk le a szert tartalmazó fiola sárga kupakját, hogy lássuk a rajta lévő gumiból kialakított dugót.
4. Nyomjuk bele a fecskendő tűjét a dugón keresztül a kis palackba.
5. A folyadék a port azonnal feloldja, felrázni nem kell.
6. Amint teljesen feloldódott a por, szívjuk ki a folyadékot a fecskendő segítségével a fiolából. 20 kg-nál kisebb testsúlyú gyerekeknél csak az oldat felét adjuk be, ennél nagyobb testsúly esetén mehet a teljes adag.
7. Válasszuk ki, hova adjuk be az injekciót, majd tisztítsuk meg a bőr felületét ezen a helyen alkoholos törlővel vagy fertőtlenítővel - ha van nálunk. Olyan területet érdemes választani, ahol vastagabb az izom- és zsírréteg - comb, fenék, has lehet alkalmas erre. Eszméletvesztés esetén a legfontosabb a gyorsaság! Ilyenkor ne húzzuk az időt a bőrfelület tisztogatásával.
8. A fecskendő tűjét teljesen, 90 fokos szögben kell beszúrni az izomzatba, majd befecskendezni a folyadékot. Igyekezzünk ezt a mozdulatot gyorsan elvégezni, hiszen eszméletvesztéses hipoglikémiák esetén gyakoriak a görcsrohamok, a cukorbeteg nem feltétlen lesz mozdulatlan.
9. Amint végeztünk, vegyük ki és dobjuk ki az elhasznált fecskendőt. Ügyeljünk a megfelelő hulladlkkezelésre, hiszen ez veszélyes hulladéknak minősül!
10. Azonnal hívjuk a mentőket! A cukorbeteget stabil oldalfekvésbe szükséges helyezni, hiszen a glukagon hányást is okozhat. Amíg a mentő kiér, fontos, hogy figyelemmel kísérjük a beteget: ugyan a glukagon nagyon gyorsan kifejti hatását, kb. 10-15 perc kell ahhoz, hogy az látható is legyen.
11. Fontos: a glukagon használata utáni 24 órában még nagy az esélye egy újabb hipoglikémiának. A használat után pár napig érdemes lehet kicsit magasabb vércukrokat fenntartani a biztonság érdekében, hiszen ilyenkor még ki van merülve a szervezet glükóz készlete.
12. A használat után pár napon belül fontos gondoskodni a készlet utánpótlásáról! Ehhez orvosi vényre lesz szükség.
A glukagon lehetséges mellékhatásai:
- hányinger, hányás
- kiütés
- viszkető bőr
- allergiás reakció
- megnövekedett vérnyomás
- fokozott pulzus
forrás: www.beyondtype1.org