Ha egy 1-es típusú cukorbeteg páciensről fogsz gondoskodni a jövőben a mentális egészségét illetően, néhány fontos dolgot kell tudnod ennek a betegségnek a különböző érzelmi hatásairól, és azok lehetséges következményeiről.
Mi az az 1-es típusú cukorbetegség? Egy autoimmun betegség, amely akkor következik be, amikor a szervezet immunrendszere megtámadja saját hasnyálmirigyének egy részét, elpusztítva az inzulintermelő sejteket. Az inzulin egy hormon, amely szabályozza a vércukorszintet, és e nélkül a cukor a vérben marad, és súlyos szervrendszeri károsodást okozhat, aminek következtében az emberek diabéteszes ketoacidózist tapasztalhatnak. Az orvosok még nem azonosították be a konkrét kiváltó okot. A T1D-vel való együttélés egy teljes munkaidőben végzendő egyensúlyozó tevékenység, amely állandó odafigyelést igényel a hiperglikémia (magas vércukorszint) és az akut, életveszélyes hipoglikémia (alacsony vércukorszint) okozta rövid- és hosszútávú károsodások elkerülése érdekében.
Hogyan kezelhető a T1D? A 2-es típusú cukorbetegség bizonyos eseteivel ellentétben az 1-es típusú cukorbetegek nem tudják kezelni állapotukat csupán a diéta vagy a testmozgás egyszerű módosításával, vagy tabletta szedésével. A T1D-s betegek inzulinfüggők, ami azt jelenti, hogy minden nap inzulint kell bevinniük kívülről a túléléshez. Ezt többféleképpen is megtehetik.
- Injekciók fecskendőkkel
- Injekciók inzulin tollal
- Inzulinpumpák segítségével
A T1D-ben szenvedőknek naponta többször is meg kell mérniük vércukorszintjüket vércukormérővel, néha folyamatos glükózmonitor (CGM) segítségével, hogy megnézzék, a normál tartományon belül vannak-e. A szénhidrátok számolása az 1-es típus kezelésének szerves része. A diabetológus által javasolt szénhidrát-inzulin aránytól függően az 1-es típusú személynek mindig ki kell számolnia az étkezésenkénti szénhidrát mennyiségét, és ennek megfelelően kell beadnia az inzulinadagját. Ez időnként megterhelő és frusztráló lehet.
Csúcsok és mélypontok. Az 1-es típusú cukorbetegek meglehetősen gyakran tapasztalnak magas és alacsony vércukorszintet - vagy az inzulinhiány miatt (magas vércukorszint), vagy a túl sok inzulin miatt a szervezetben (alacsony vércukorszint). Mindkét forgatókönyv megterhelő és ijesztő lehet, testileg és lelkileg egyaránt.
- A magas vércukorszint tünetei lehetnek: fáradtság, hányinger, fokozott szomjúság, zavartság, fejfájás, gyakori vizelés
- Az alacsony vércukorszint tünetei lehetnek: éhség, szédülés, remegés, hangulatváltozás, szapora szívverés, zavartság, fáradtság, eszméletvesztés
Súlyos esetekben, ha nem kezelik, mindkettő kómához vagy halálhoz vezethet.
Lehetséges hatások. Az 1-es típusú cukorbetegség fennállásából és kezeléséből eredő mentális egészségügyi problémák a következők lehetnek:
- Depresszió. A T1D kezelése miatt az adott személy sokszor nagyon elszigeteltnek, félreértettnek és sebezhetőnek érezheti magát. A napi harcok esetenként szomorúsághoz és a reménytelenség érzéséhez vezethetnek.
- Szorongás. A magas és az alacsony vércukorszint, valamint a cukorbetegség egyéb súlyos szövődményei, a betegség kezelésével kapcsolatos stressz sok T1D-s beteget megvisel, és szorongást vált ki belőlük.
- Obszesszív-kompulzív zavar (OCD). Az 1-es típusú cukorbetegség mindennapos kezelése nagy odafigyelést igényel. Az inzulin bevitele, a vércukorszint mérése és a szénhidrátszámlálás rutinszerűvé válása néha megszállott viselkedéshez vezethet.
- „Diabetes burnout” / tagadás. A diabéteszes kiégés akkor fordul elő, ha a T1D kezelése már túl sok lesz a betegségben szenvedő személy számára. Annyi hullámvölgy van minden nap, és a küzdelem néha súlyosabbnak tűnik, mint máskor.
- Diabulimia. A diabulimia egy étkezési rendellenesség, amelyet néhány 1-es típusú cukorbeteg személy testképi problémákkal kapcsolatban tapasztal. Nem tévesztendő össze a bulimiával (az evészavar, amelyet a falás és az azt követő "tisztulás" jellemez). A diabulimiában szenvedők szándékosan kevesebb inzulint adnak maguknak a fogyás érdekében. Az inzulinhiány súlyosan magas vércukorszintet okoz, ami fogyáshoz (és egyéb életveszélyes szövődményekhez) vezet.
forrás: https://beyondtype1.org/t1d-guide-mental-health-care-providers/