Cukkerberg

A dietetikus az édesítőszerekről

2013. január 17. - katona_évi

Ez a poszt az édesítőszerekről szól: szacharin, ciklamát, aceszulfám, aszpartám, szukralóz; sztívia.

Az energiamentes édesítőszerek közös tulajdonsága, hogy édesítő erejük sokkal nagyobb, mint a kristálycukoré, valamint nem vagy csak csekély mennyiségű kalóriát tartalmaznak, így az élelmiszer energiatartalmához jelentősen nem járulnak hozzá. Legtöbb képviselőjét mesterségesen állítják elő, de találunk természetes forrásból származó édesítőt is az üzletek polcain.

Stevia3.jpg

Házi sztívia (kép innen)

Az alacsony energiatartalmú és energiamentes édesítőszereket a fogyasztók világszerte több mint egy évszázada biztonságosan használják. Az elmúlt években több közlemény látott napvilágot, melyekben a mesterséges édesítőszerek alkalmazása mellett megjelenő nemkívánatos egészségügyi hatásokat mutattak be. Ezen állításokat az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) felülvizsgálta, és arra a megállapításra jutott, hogy az édesítőszerek a „megengedhető napi beviteli értéken" (ADI) belül fogyasztva semmilyen veszélyt nem jelentenek. (Az EU tagállamaiban több vizsgálatot is végeztek az édesítőszerek fogyasztási gyakoriságáról/mennyiségéről, és a kapott eredmények mindenhol az ADI értéken belül maradtak!) Továbbá nem találtak bizonyítékot arra sem, hogy várandósság esetén az anyára vagy a magzatra bármilyen kockázatot jelentene, így kismamák is fogyaszthatnak édesítőszereket.

A mesterséges édesítőszerek között az egyedi ízprofil, hőstabilitás és ár alapján válogathatunk. Hazánkban a leggyakrabban használt mesterséges édesítőszerek a következők: szacharin, ciklamát, aceszulfám, aszpartám, szukralóz. Az egyes vegyületeket önmagukban vagy kombinálva tartalmazzák a különböző fantázianéven kapható termékek. Cukorbetegek számára bármelyik készítmény fogyasztható, segítségükkel a túlsúlyos egyének testtömeg kontrollja könnyebben megvalósítható.

2011 végén engedélyezték az EU-ban az első természetes, energiamentes édesítőszert a sztíviát, melyet egy növény leveleiből állítanak elő. A szteviol-glikozidok 200-300-szor édesebbek a cukornál, tehát nagyon keveset kell belőlük használni. Nagyobb mennyiség fogyasztása esetén enyhén kesernyés mellékíze lehet. Az ADI érték figyelembevételével biztonságosan használható, és remek alternatívája a mesterséges édesítőszereknek.

A bejegyzés trackback címe:

https://cukkerberg.blog.hu/api/trackback/id/tr945023772

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása