A vitiligo viszonylag ritka betegség – a világ népességének 0,1–2%-át érinti. Mivel a vitiligo autoimmun betegség, mint például az 1-es típusú diabétesz, a T1D-seknek nagyobb a vitiligo kialakulásának kockázata, mint másoknál.
A vitiligo egy olyan betegség, amelyben az immunrendszer megtámadja a bőrben lévő melanocitákat. Ezek olyan bőrsejtek, amelyek melanint termelnek, egy olyan pigmentet, amely a bőr színét és fényvédő hatását adja. Ez azt jelenti, hogy a vitiligóban szenvedők bőrfoltjai sokkal világosabbak, mint másoké. Ezek a világosabb bőrfoltok véletlenszerűen terjednek, és hetekig, hónapokig vagy évekig is eltarthatnak. A melanociták a nyálkahártyában és a szem retinájában is megtalálhatók.
A vitiligo jelei és tünetei:
- Tejfehér bőrfoltok (pigmentáció)
- A haj idő előtti őszülése
- A száj belsejének színvesztése
- Színvesztés a retinában
A diagnózis felállítása. A vitiligo diagnosztizálása érdekében a kezelőorvosnak tudnia kell az adott személy kórtörténetéről, hogy kizárja az egyéb szóba jöhető betegségeket, például a pikkelysömört vagy a dermatitist. Kisebb biopsziát is vehetnek az érintett, elszíneződött bőrről, és vér- vagy laboratóriumi vizsgálat elvégzését kérhetik, hogy megállapítsák, van-e más autoimmun betegség is. Az orvos ultraibolya fénnyel is megvilágíthatja az érintett bőrt, hogy ellenőrizze a bőr elszíneződését.
Kezelés. Nincs ismert gyógymód a vitiligo okozta autoimmun válaszra, és bár számos különböző terápia létezik a bőrtónus helyreállítására, az eredmények megjósolhatatlanok. A bőrtónus kiegyenlítését célzó terápiák közé tartozik a krémes kezelés, az autoimmun válasz késleltetésére szolgáló gyógyszeres kezelés, a fényterápia és a műtétek különböző formái.
forrás: https://beyondtype1.org/type-1-diabetes-and-vitiligo/